Ootamatu tunnustus

Eesti Vabariik mind autasustanud pole. Ning tõenäoliselt ka ei tee seda, vähemalt siis, kui ta on jätkuvalt selline eiteakelle riik nagu praegu. Pole mul ka alust seda tunnustust soovida. Sest ma ei pea sellest riigist lugu, ehkki ma ei ole temaga sõjas. Küll aga pean lugu Eesti ühiskonnast. Riik, mis peaks olema ühiskonna elujõu realiseerimise ja arengu tagamise vorm, ei ole seda mitte. Eesti riigiga teen mina koostööd ainult nendes valdkondades, kus ta sellist suunda omab.
Mu elulookirjelduse see lahter, kuhu märgitakse riiklikud tunnustused, on üsna tühi. Välja arvatud erialapreemiad artiklite ja raamatu eest. Nüüd tuli aga ootamatu abi Venemaalt. Nimelt tunnustati mind kui üht Venemaa olulisemat vaenlast. Venemaa riiklikus noortelaagris Seliger 2010 oli ka minu pähe pandud haakristimüts ning pea ise torgatud teiba otsa. Pea all tahvlil oli tsitaat minu 2007. aasta Sirbi artiklist Eesti meestest II ilmasõjas (artikkel siin kodulehel): „Niisiis andsid suurima panuse II maailmasõja võitlustes Eesti riigi ja rahva eest eesti mehed Saksa vormis. Teisiti ei saanudki see olla.”
Kokku oli neid „Venemaa vaenlasi“ umbes 40, Eestist peale minu Andrus Ansip, Mart Laar ja Tunne Kelam, Lätist Edvins Šnore ning tema filmis esinevad ajaloolastest eksperdid. Teisi oli üle maailma, ameeriklasi ja grusiinlasi, aga suurem osa venelased. Nende hulgas ka näiteks Valeria Novodvorskaja ja Vladimir Bukovsky.
Võib-olla oligi minu sellise tunnustuse saamise põhjuseks just seesama artikkel, kust tsitaat pärit, mida on Venemaal erinevates internetiportaalides palju kommenteeritud. Ühestki selle artikli sõnast taganeda ei näe ma küll põhjust, artikli idee oli selles, et pärast bolševike tegusid Eestis esimesel punasel aastal oleksid eesti mehed võidelnud sovettide vastu ükspuha kellega koos, kas vene valgekaartlaste, tšetšeenidega või Napoleoni suurarmeega. Aga tolles ajaloolises situatsioonis ei saanud teistmoodi olla, kui tuli võidelda koos sakslastega.
Võib-olla oli põhjuseks osalemine 21. mail konverentsil “II maailmasõda – tegemata järeldused”. “Venemaa vaenlaste” hulgas oli kuus seal konverentsil osalenut – Kelam, Laar, mina ning Vene ajaloolased Victor Suvorov, Nikita Petrov ja Mark Solonin.
Ent küll kriitilisemalt ja rohkem kui Vene riigi kohta olen kirjutanud USA-st ning Eesti riigist. Mitte et Venemaa riiklik poliitika või siis ka Natsi-Saksamaa poliitika oleks mulle sümpaatsem kui USA või Eesti oma, seda küll mitte, aga Vene riigist ja Natsi-Saksamaast kirjutavad teised niigi ja paremini kui mina. Niimoodi oleks mind loogiliselt samahästi, või ehk formaalselt veel rohkemgi alust kuulutada ka USA ja Eesti riigi suurimaks vaenlaseks. See oleks iseenesest küll tore – meelde tulevad need N. Liidu 1937-38. aasta suurprotsessid, kus poliitiliselt ebameeldivaid isikuid süüdistati ühekorraga Saksamaa, Jaapani, USA, Inglismaa ja Prantsusmaa spiooniks olemises – mis siis, et need riigid, kelle kasuks nad olevat spioneerinud, üksteisega vaenujalal olid.
Aga tõsisemaks minnes – põhjuseks, miks just Venemaa vaenlase tiitli sain, võib olla see, et Vene juhtpoliitikud samastavad Venemaa endise Nõukogude Liiduga või siis see, et Venemaa juhtpoliitikud ei talu üldse kriitikat, isegi seda vähest mitte, mida ma olen Venemaa kohta teinud. Kinnitades veelkord, et USA ja Eesti on demokraatlikumad kui Vene riik. Aga eile meilis Aleksander Djukov oma uue fondi „Ajalooline mälu“ ajakirja, ning kinnitas, et ka minu kaastöö on sinna oodatud. Mine tea, võib-olla küsingi Djukovilt, kas ta ikka seda tõsiselt mõtles ning jaatava vastuse korral kohandan sellesama Eesti meeste essee vene lugeja tarvis. Ning polemiseerin selle ajakirja esimeses numbris ilmunud artikliga „Ajalooline mälu – lahinguväli“. Selleks läheks mul paar nädalat kuni kuu aega, ent mõju oleks taolisel esseel tuhat korda suurem, kui kõrvalistel teemadel kergesti koostatavatel/ilmutatavatel pisitrükistel, mille eest palju rohkem publikatsioonipunkte võiks saada.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: